Czym jest "efekt obserwatora"?

Czy słyszałeś kiedyś o doświadczeniu Younga?
Doświadczenie polega na wystrzeleniu wiązki fotonów (światła) w kierunku specjalnej płytki pokrytej emulsją fotograficzną. Na początku fotony na swojej drodze napotykały przeszkodę z jedną szczeliną. Efektem przejścia przez nią był równomiernie rozłożony obraz cząstek na płytce.



Kiedy jednak na drodze fotonów pojawiała się przeszkoda z dwoma szczelinami, foton "zmieniał" się w fale, by jednocześnie przejść przez obie szczeliny, czego efektem było pozostanie na płytce nakładających się na siebie wzorów.

Efekt eksperymentu ulega zmianie w momencie, kiedy zaczynamy obserwować fotony. Wtedy zaczynają się zachowywać "poprawnie" i przechodzić przez jedną ze szczelin. Fizycznej wyjaśnienie eksperymentu znajdziesz tutaj.

Dla nas oznacza to jednak, że interpretując wyniki należy dopuścić istnienie ukrytej zmiennej - w tym wypadku określonej jako ludzka świadomość (John von Neumann). Eksperyment ukazuje, że nasza świadomość doprowadza do załamania fali kwantowej. Ma to kardynalne znaczenie, gdyż przecież wszystko na świecie - także my - jesteśmy zbudowani z tych samych cząstek elementarnych. A jeśli tak to akt pomiaru (koncentracji) może spowodować załamanie fali kwantowej i wpłynąć na nasz organizm.

Dr Richard Bartlett uważa, że fale możliwości są transcendentnymi potencjałami, które przejawiają się dzięki wolności wyboru. Decydujesz o sposobie przejawiania się świata poprzez swój sposób obserwacji. Twoja obserwacja lub pomiar tworzą załamanie się funkcji falowej (Fizyka cudów, s. 96).

W mojej opinii eksperyment położył podwaliny takich metod jak matryca energetyczna, synchronizacja kwantowa, czy też dwupunkt. To właśnie dzięki nim dokonujemy "załamania fali kwantowej" i możemy zmieniać naszą rzeczywistość.

No więc do dzieła!


***
update 27/09/2016
Efekt obserwatora ma kapitalne znaczenie dla nas wszystkich. Jego implikacją jest pogląd, że to własnie my tworzymy rzeczywistość. Nie istnieje ona obiektywnie, jest zaś naszą kreacją. Między innymi własnie dlatego tak ważna jest jakość naszych myśli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz :)